Hledací přesmyčka - vyhodnocení soutěže
Připomenutí:
Klubová soutěž
Hledací přesmyčka: :-)
Během příštích několika dní budete moci hledat někde na těchto klubových stránkách jednotlivá písmena naší přesmičky...
- Každý den budete moci nalézt jedno písmeno napsamé na pergamenu, které se někde ukrylo.
- Písmen je celkem 13 a jsou psaná bez diakritiky.
- S těchto písmen vám vyjdou 2slova.
- Když ovšem písmena pospřeházíte (aniž by jedno chybělo nebo přebívalo), tak vám vyjde plemeno koně též o dvou slovech.
- Toto plemeno koně mi napíšete a s ním i základní informace jako je výška koně, jeho využití a typické znaky pro toto plemeno.

Případné dotazy vám ráda zodpovím...
Vyhodnocení:
K nalezení byla písmenka na pergamenu, pokud jste nalezly všechny, tak vám vyšlo slovo:
"PORUSENA SYPKA"
A s těchto písmen se dá složit plemeno:
"PERUANSKY PASO"
To byl cíl pátrání...
K tomu jste měli doplnit několik otázek a odeslat... :-)
Ovšem bohužel díky nízké účasti na soutěži byly obsazena pouze první dvě umístění... a to:
A zde jsou odpovědi od vítězek:
mrouskadlo:
Tady posílám tu soutěž. Doufám, že to takhle stačí.
PERUÁNSKÝ PASO
Peruánský paso přivezl poprvé z Peru do Evropy námořní objevitel Francisco Pizzaro. Bylo to v roce 1532. Toto plemeno koně se vyznačuje převážně třemi mimochody. Ty koni umožňují překonávat dlouhé vzdálenosti i v náročném a složitém terénu. Je to taky velmi pohodlné pro jezdce. Díky této vlastnosti se často používá v průzkumu náročného terénu.
Jeho obvyklá výška v kohoutku je kolem 142-152cm. Hlava je široká a poměrně plochá. Svalnatý a obloukovitě klenutý krk je v poměru s tělem krátký. Navazuje na šikmé plece a širokou hruď. Ta pokračuje do krátkého trupu, který je zakončen oblou zádí. Paso má kratší nohy s velmi pevnými kopyty. Srst je hebká, většinou zbarvení hnědák nebo ryzák, ale povolené je i strakaté. Ocas a hříva koně je též jemná a hebká, ocas pak bývá hustý a bohatý.
Paso umí tři mimochody, jak už je napsáno v prvním odstavci. První z nich se nazývá PASO CORTO, což je pomalý a kidný chod, který se hodí pro cestování. Druhému se říká PASO FINO a je velice oblíbený při přehlídkách. Je to vysoký a elegantní chod. PASO LARGO je třetím chodem, který je prodloužený a rychlý. Ačkoliv paso umí cválat, používá cval jen nerad. Svým mimochodem dokáže překonávat i velké vzdálenosti.
Toto plemeno je oblíbené převážně pro svou inteligenci a snadnou ovladatelnost. Většinou se používá a je oblíbené samozřejmě v Peru a Jižní Americe, ale i v Kolumbii a USA.
angie:
plemeno je:
Peruánský paso
výška cca 140-155cm (někdy uvádí i např. 142-155cm, ale to se knížky neshodnou)
co se využití týče, tak je vhodný na vytrvalost
a ke znakům, je to klusák s příjemným mimochodem a výjimečnou akcí předních končetin, vysoko zvedá kolena a jakoby "vesluje", má pevná silná kopyta, ušlechtilou hlavu, svalnatý krk a záď